CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU: 65 YAŞ ÜSTÜ EMEKLİ DE İŞ PEŞİNDE...  
24.11.2017
1098
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU: 65 YAŞ ÜSTÜ EMEKLİ DE İŞ PEŞİNDE...

-“MAAŞIYLA GEÇİNEMEDİĞİ İÇİN ÇALIŞAN 65 YAŞ ÜSTÜ 835 BİN KİŞİNİN YARISI EMEKLİ”
-“BATILI EMEKLİ DÜNYAYI GEZERKEN, BİZİM EMEKLİMİZ İŞ KOVALIYOR”
-“65 YAŞ ÜSTÜ 18 BİN EMEKLİ, İŞ ARIYOR”


CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, emekli maaşını yetersizliği nedeniyle 65 yaş üstü emeklilerin yarısının yeniden çalıştığını belirterek, “Bu grupta 835 bin kişi çalışıyor. Bunların yaklaşık 440 bini emekli. Yani evinde dinlenmesi gereken yaşlı emekli, maaşının yetersizliği nedeniyle çalışmak durumunda kalıyor” dedi.

Erdoğdu, 2017 ağustos ayı itibariyle 65 yaş üzerinde bulunan 18 bin kişinin de iş aradığını belirterek, 835 bin kişilik çalışan yaşlı nüfusun yüzde 52,6’sının ikinci işinde çalıştığını vurguladı. Erdoğdu şöyle devam etti:

“65 yaş üstü çalışanların yarısından fazlası emekli olmasına karşın yine çalışmaya devam ediyor, 18 bini de iş arıyor.Evinde dinlenmesi ve emekliliğinin tadını çıkarmasını beklediğimiz bu insanlar maaşlarının yetersizliği ve hayat pahalılığı nedeniyle yeniden çalışmak zorunda kalıyor. İktidar hayatı kolaylaştırmak yerine şartları ağırlaştırdığı için insanlar artan yaşına rağmen yeniden çalışmak zorunda kalıyor. Batılı ülkelerde emekliler dünyayı gezerken bizim emeklilerimiz iş kovalıyor. Ülkemize gezmek için gelmiş turist de emekli, onu burada gezdiren şoför de emekli. Birisi medeni ülkede yaşamanın sefasını sürerken bizim emeklimiz ise cefasını çekiyor. Bu durum,bu ülkeyi 15 yıldır yönetenlerin ayıbı.”

İnsanların tam rahat edeceği yaşta keyif yapması gerekirken bu insanların neden çalıştığının sorgulanması gerektiğini kaydeden Erdoğdu, özellikle bu gruptaki insanların yüzde 85’ten fazlasının ilkokul ve altı eğitim düzeyine sahip olduğuna işaret ederek,bunların asgari ücret ve daha az gelir elde etmeye razı olduklarına dikkat çekti.

ÖNCE İKİ İKRAMİYE SONRA KALICI ÇÖZÜM

TÜİK’in2015’de yaptığı hanehalkı anketinde 7 milyon 6 bin emekli olduğunun ve bunun 2 milyonunun çalıştığını anlatan Erdoğdu, 65 yaş üstü çalışan sayısının o dönem 372 bin olmasına karşın bugün 420 bin 65 yaş üstü çalışan olduğunu kaydetti. Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“Rakam her geçen yıl artıyor. 50-64 yaş arası emeklilerin çalışması bir ölçüde makul görülebilir ama 65 yaş üstü çalışmak zorunda olması ciddi bir sorunun olduğunun işareti. Yıllarca çalıştıktan sonra insanlar dinlenip, torun sevip büyütecekleri yaşlarda yeniden çalışma hayatı dişlilerinin içine girmek zorunda kalıyorsa burada sosyal devlet açısından bir sıkıntının varlığından söz etmek ve bu duruma çareler aramak gerekir. CHP iktidarında ilk aşamada emeklilerimize iki maaş ikramiye vererek onları rahatlatacağız. Sonraki aşamada ise emeklilerimizi ikinci bir iş aramak zorunda kalmamaları için onların refahını arttırıcı, sosyal hayatını zenginleştirici kalıcı çareler üreteceğiz. Böylece emeklilerimizi rahat ettirirken, genç istihdamını da arttırmış olacağız. Emeklilerimize geçinebilecekleri düzeyde maaş sağlarsak yaklaşık 3 milyon gencimize de iş imkanı sağlamış olacağız.”

CHPnet

SİTELERİ