GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU: İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİN 148 MİLYARI GASP EDİLDİ  
25.11.2017
1399
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU:  İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİN 148 MİLYARI GASP EDİLDİ


-“HER BİR İŞÇİ EMEKLİSİ SGK’DAN 17 BİN 900, BAĞKUR EMEKLİSİ DE 12 BİN 500 TL ALACAKLI”

 - “ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA TAM UYMAYAN AKP, EMEKLİLERE MAAŞ ZAMLARINDA BÜYÜMEDEN YÜZDE 100 YERİNE SADECE YÜZDE 30 PAY VERİYOR”

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, emeklilerin maaş artışlarında büyümeden almaları gereken payın yüzde 100 olması gerekirken, hükümetin yüzde 30 verdiğini belirterek, “Bu hesaplama yönteminden dolayı her bir işçi emeklisi devletten 17 bin 900 TL, Bağ-Kur emeklisi de 12 bin 500 TL alacaklı” dedi.

Erdoğdu, 2008 yılına kadar emeklilerin maaş zamları belirlenirken enflasyon ve büyüme oranları birlikte dikkate alındığını, böylece emeklilerin gelirlerinin bir yandan artan enflasyon karşısında erimesi engellenirken; diğer yandan da emeklilerin hakları olan büyümeden pay aldıklarını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Ancak hükümet 2006’da çıkardığı ve 2008’da yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reform Yasası’nda büyümeden alınan payı kaldırdı. Bunun üzerine biz yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürdük ve Anayasa Mahkemesi, bu kuralı, ‘Formülde, sadece enflasyon karşısındaki değer kayıplarını önleyen TÜFE değişim oranının esas alınması, büyüyen ekonomiden bireye düşecek refah payının gözetilmemesi, sosyal hukuk devleti ve sosyal güvenlik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır’ gerekçesiyle bozdu. Hükümet, bunun üzerine büyümeden yüzde 100 yerine yüzde 30 pay verilmesini kararlaştırdı. Oysa Anayasa Mahkemesi bozma gerekçesinde büyüme oranında pay verilmesi, yani emeklinin büyümede hakkı olduğu gerektiğine işaret etmişti. Ama hükümet, yüksek mahkemenin bu kararını arkadan dolanarak emekliye büyümeden sadece yüzde 30 pay verme kararı aldı.”

7 YILDIR HAKLARI GASP EDİLİYOR

Milli servetimizin birikmiş emekten başka bir şey olmadığını ifade eden Erdoğdu, şu görüşleri dile getirdi:

“Milli servetimiz emeklilerimizin geçmiş emeklerinin birikimidir. O yüzden, milli servetimiz üzerine inşa edilen büyümeden, pay alma hakkı, bu büyümeyi yaratan çalışanlarla birlikte emeklilerindir. Ama AKP iktidarı ne emeklilerimize ne çalışanlarımıza pay vermiyor. Büyümeden kaynaklanan gelir artışı büyük yerli ve yabancı sermaye sahiplerine kar veya faiz olarak aktarılıyor. Enflasyon oranlarını dikkate alarak yaptığımız hesaplamalara göre hükümet, Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayarak son 7 yıldır işçi emeklilerinin117 milyarını, Bağkur emeklilerinin de 31 milyarını gasp etmiştir. Bu hesaba göre her bir işçi emeklisinin devletten 17 bin 900, Bağkur emeklisinin de 12 bin 500 TL alacağı var demektir.”

Yoksulluk sınırı altında yaşayan emeklilerin refah artışından yararlanmasını engelleyecek düzenlemelerin sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmadığına vurgu yapan Erdoğdu, CHP iktidarında ilk yapacakları işlerden birinin emeklilerin uğradığı bu haksızlığı gidermek olacağını söyledi. Erdoğdu, “CHP iktidarında emekli büyümeden payını ve geçmiş yıllardan kayıplarını alacak” diye konuştu. 


CHPnet

SİTELERİ