Ülkenin Geliri 1 Büyürken, Faiz Lobisinin Geliri 3,5 Büyüdü

31.08.2022

CHP Sözcüsü Öztrak, bugün açıklanan büyüme verilerinin hükümetin sözde modelinin 6 ayda çöktüğünü gösterdiğini belirterek, “Bu yönetimin ülkeye vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Türkiye ekonomisi uzunca bir süredir tıkanıp kalmıştır. Rahatlıkla 1,5- 2 trilyon dolarlık bir ekonomi olacakken 800 milyar dolarlara sıkışılmıştır. Bu tıkanıklıktan kurtulmanın ilk adımı bellidir. Seçim, derhal seçim” dedi.

Öztrak, bugün açıklanan verilere göre en çok büyüyenin faiz lobisi olduğuna, emekçinin milli gelirden aldığı payın giderek düştüğüne dikkat çekerek, büyümenin zengini daha da zenginleştiren bir büyüme olduğunu, şişme şeklinde gerçekleşen büyümenin yüzde 80’e dayanan enflasyon ve cari açığı hızla artırma pahasına sağlandığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün açıklanan 2022 II. Çeyrek büyüme verilerini sosyal medya hesabından değerlendirdi. Öztrak şunları ifade etti:


İSTATİSTİKLERİN NAMUSUYLA OYNARSAN RAKAMLAR ŞİŞER, BÜYÜME ŞAŞAR

İstatistiklerin de namusu vardır ve istatistiklerin namusuyla oynanmaz. Oynadığında artık hiçbir şeyi doğru ölçemezsin. Ölçemediğin şeyi yönetemezsin. Enflasyonla oynadın mı, milli gelirdeki fiyatlar da oynar. Fiyatı olduğundan düşük ölçersen, büyümen şaşar. Rakam şişer. İş döner, dolaşır Erzurumlu esnafın; “Deftere bakıyorum hac farz olmuş, cebime bakıyorum zekâta muhtaç” fıkrasına döner. Deftere bakıp büyüdüğünü zannedersin ama asıl yaşanan fakirleşmedir.


BÜYÜMENİN KAZANANI FAİZ LOBİSİ

TÜİK’in defterine göre; Türkiye 2022’nin ikinci üç ayında yüzde 7,6 büyümüş. Peki, en çok kim büyümüş? Bankalar ve finans kesimi. Yani faiz lobisi. Faiz lobisindeki büyüme yüzde 27. Ülkenin geliri 1 büyürken, faiz lobisinin geliri 3,5 büyümüş.

TÜİK DEFTERİNDEKİ ŞİŞME %80’E ÇIKAN ENFLASYONA PAHASINA SAĞLANDI

“Büyümeden”, çalışanlar nasiplenmemiş. Emekçilerimizin pastadan aldığı pay artmamış. Tersine küçülmüş. İki yıl önce milli gelirden yüzde 37 pay alan emekçi, şimdi yüzde 25 pay alır hale gelmiş. Aradaki fark sermayenin yani zenginin cebine taşınmış. Zengin, daha da zengin olmuş. Peki, TÜİK ’in defterindeki şişme ne pahasına sağlanmış? Tüm makyajlamalara rağmen yüzde 36 olan enflasyonu yüzde 80’e çıkarma ve cari açığın hızla artması pahasına. Türkiye defteri şişirmek için dışarıya daha bağımlı hale gelmiş.


NASREDDİN HOCA MODELİ 6 AYDA PATLADI

Nasreddin Hocanın borç ödeme fıkrasına benzeyen model 6 ayda patlamıştır. Bu yönetimin ülkeye vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Türkiye ekonomisi uzunca bir süredir, tıkanıp kalmıştır. Rahatlıkla 1,5- 2 trilyon dolarlık bir ekonomi olacakken; 800 milyar dolarlara sıkışılmıştır. Bu tıkanıklıktan kurtulmanın ilk adımı bellidir. Seçim, derhal seçim. Biz hazırız. Yeni Kadrolar, Yeni Kurallar, Yeni Kurumlarla ekonomiyi ayağa kaldıracağız.


BİZ HAZIRIZ, TÜRKİYE’Yİ İLK 15 EKONOMİ ARASINA SOKACAĞIZ

Hem içeriye hem de dışarıya güven verecek tutarlı, sürdürülebilir bir kalkınma stratejisini uygulayacağız. Çöken kurumsal yapıyı ayağa kaldıracağız. Üretim ve rekabet gücümüzü tahkim edeceğiz. Çevre başta olmak üzere, sürdürülebilirliğin her boyutunu dikkate alacağız. Güçlü sosyal devlet ile kimseyi büyümenin dışında bırakmayacağız. Ekonomimizi ilk 20 ligine kısa sürede yeniden sokup, ilk 15 ekonomi arasına gireceğiz. Kişi başına gelirimizi 20 bin dolarlara taşıyacağız. Biz ülkemize de, ülkemizin potansiyeline de çok güveniyoruz. Biz hazırız.